Hoci až do 15. júna 2016 zostane väčšina turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách uzavretá, niektoré z obľúbených trás môžete absolvovať aj v zime. Navyše, podľa odborníkov pobyt vo vysokohorskom prostredí prospieva nielen profesionálnym športovcom, ale každému, kto počas zimných mesiacov nechce stratiť formu.
Zimný pobyt v horách nemusí byť vždy spojený len s lyžovaním. Aj jednoduché prechádzky vo vysokohorskom prostredí majú blahodarné účinky na zvyšovanie výkonnosti či znižovanie hmotnosti. S rastúcou nadmorskou výškou totiž klesá vo vzduchu množstvo kyslíka a náš organizmus je nútený reagovať zvýšenou produkciou červených krviniek a hemoglobínu, teda látok potrebných pre okysličenie mozgu a tkanív. Odborníci tomu hovoria „hypoxické prostredie“ a cielene ho využívajú na športovú prípravu vrcholových športovcov.
„Takýmto spôsobom sa zvyšuje výkonnosť organizmu aj celková kondícia. Účinky pobytu ocenia všetci rekreační športovci, napríklad bežci, cyklisti, lyžiari, ale aj ľudia, ktorí potrebujú redukovať hmotnosť. Vo vysokohorskom prostredí sa totiž automaticky zvyšuje aj energetický výdaj,“ vysvetľuje Michal Malák, športový riaditeľ Slovenskej lyžiarskej asociácie. Aby pobyt v hypoxickom prostredí priniesol želaný efekt na krvotvorbu, mal by podľa neho trvať minimálne 10 dní. Príprava je vhodná pre všetky vytrvalostno-silové aj silovo-vytrvalostné športy, odporúča ju však každému, kto si chce zachovať dobrú kondíciu či redukovať hmotnosť. Menej kyslíka vo vzduchu znamená väčší nápor na organizmus a teda aj vyšší energetický výdaj. „Úplne postačia prechádzky, najlepšie aj s paličkami v rukách, kedy automaticky zapájame viac svalových skupín. Rovnakú intenzitu tréningu, aká sa dosahuje pri nízkointenzívnom päťkilometrovom behu v nížine, totiž dosiahnete napríklad päťkilometrovou prechádzkou v okolí Sliezskeho domu,“ vysvetľuje M. Malák.
V okolí Sliezskeho domu môžete absolvovať niekoľko nenáročných túr, aktívnejší si môžu požičať skialpinistickú výstroj alebo sánky, prípadne odtiaľto vystúpiť na najvyšší slovenský štít Gerlach. Skúsení horskí vodcovia dokonca tvrdia, že za ideálnych podmienok môže byť ešte jednoduchší ako v lete. Na Sliezskom dome vám pre výstup zabezpečia všetko – od ubytovania, cez horského vodcu, výstroj, občerstvenie na cestu až po zaslúžený relax vo wellness centre po návrate z túry. „Našu klientelu tvoria najmä ľudia, ktorí majú radi súkromie a pokoj, aký v preplnených lyžiarskych strediskách v zime nenájdu. A práve poloha hotela a možnosti trávenia voľného času v jeho okolí, im toto všetko umožňujú,“ dodáva Lenka Bolcárová z horského hotela Sliezsky dom.
Zdroj: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry